Jak każdy sport górski, splitboarding niesie ze sobą pewne ryzyko. Naturalne konsekwencje uprawiania sportów grawitacyjnych to upadki oraz wszelkie zderzenia z twardymi elementami stworzonymi przez matkę naturę jak głazy, konary czy pienie drzew. Są to zdarzenia, które możemy uniknąć jedynie przez poprawę własnych umiejętności. Nurtującym nas zagadnieniem są jednak zagrożenia związane z lawinami. 

Naszym zadaniem, przed wyjściem w teren jest zminimalizowanie ryzyka uruchomienia lawiny. Tylko nasza wiedza i doświadczenie może w prostej linii pomóc nam ominąć zagrożenie lawinowe.

 

Na zagrożenie lawinowe składa się szereg czynników a podstawowe z nich to: stopień zagrożenia lawinowego ogłaszany przez służby co bywa bardzo ogólne, gdyż ogłaszany jest na całe pasmo górskie, nie uwzględniając lokalnych cech terenu. Może się zdarzyć, że w przeciągu kilku kilometrów zagrożenie lawinowe ma zupełnie inny charakter. W Polsce jak i w większości krajów świata występuje pięć (5) stopni zagrożenia lawinowego, gdzie stopień piąty ogłasza się bardzo rzadko. Zagrożenie w takim stopniu zagraża nawet miasteczkom. 

 

Kolejny, istotny czynnik to nachylenie stoku. Przyjmuje się, że zagrożenie lawinowe jest największe w przedziale od 30° do 55-60° (absolutnie nie procent tylko stopni!). Ponad tego zakresu, śnieg nie utrzymuje się podczas opadu. 

 

Wystawa względem słońca lub wiatru. Śnieg przeobraża się szybciej poddany promieniowaniu słonecznemu. W miejscach gdzie jest spore słońce, zazwyczaj szybciej zachodzą metamorfozy. Śnieg roztapia się przez dzień i stabilizuje nocą. Niestety nie jest to do końca trafne bo w wyniku mocniejszego słońca, świeże śniegi lubią samoczynnie spadać. Dlatego musimy sami oceniać sytuację. 

W przypadku wiatru sytuacja jest nieco mniej zawiła. Stoki zawietrzne to szczególne zagrożenie i nie ma tu wyjątków. Kumulowany, przewiany śnieg to niebezpieczeństwo. Zwykle niezbyt dobrze przylega do podłoża i jest podatny na zsuwy.

 

Temperatura podczas opadu to kolejny czynnik. Przyjmuje się, że poniżej -7°C nie zachodzą już żadne przeobrażenia śniegu co za tym idzie brak stabilizacji podłoża. Oczywiście, temperatura może wpływać również niekorzystnie. Nagłe ocieplenie powoduje bardzo duże zagrożenie lawinowe. Górne warstwy śniegu, topione powodują przenikanie wody wgłąb kolejnych warstw destabilizując je. Takie sytuacje możemy zaobserwować głównie wiosną, gdzie śnieg pęka i zsuwa się warstwą aż do gruntu stanowiąc ekstremalnie niebezpieczne sytuacje (niezwykle ciężki śnieg).

 

Kształt terenu podejściowego lub zjazdowego. Wszelkie załamania i zakrzywienia terenu determinują stabilność śniegu. Pola śnieżne w kształcie odwróconego leja (ostre na dole) to kolejny argument za większym zagrożeniem. Należy ciągle obserwować teren w którym się przemieszczamy. 

 

Warstwy śniegu pod świeżym opadem. Na co spada nowy śnieg? To bardzo ważne dla jego stabilizacji. Jeśli poniżej mamy lodową skorupę śnieg naturalnie nie będzie ustabilizowany. Dlatego powinniśmy wiedzieć jak zrobić profil śniegu w miejscu gdzie się poruszamy. 

 

Powyżej zostały wyszczególnione te podstawowe czynniki wzmacniające zagrożenia lawinowe. Aby bezpiecznie poruszać się w terenie, musimy wiedzieć jak ocenić warunki. Decyzje podejmujmy zanim ruszymy w dany teren ale również w trakcie trwania wycieczki analizujmy teren, warunki, sprawdzajmy nawet znajome miejscówki. Zachowanie odpowiednich odstępów, sprawdzanie struktury śniegu, unikanie podejrzanych miejsc, pojedyncze zjazdy to tylko kilka rzeczy, które pozwolą nam uniknąć lawinowych wypadków. Jeśli już przydarzy się lawina, każdy powinien posiadać ABC i umieć się nim posługiwać. 

 

Na lawinowe ABC składa się:

 

Detektor - elektroniczne urządzenie wysyłające i odbierające fale radiowe o częstotliwości przenikającej śnieg. Dzięki temu możemy namierzyć osoby nawet pod kilkumetrową warstwą śniegu. 

 

Sonda - mechaniczne urządzenie mające na calu badanie przedmiotów znajdujących się pod śniegiem.

 

Łopatka - bez niej, długotrwałe kopanie w śniegu byłoby niemożliwe.

 

Ostatnimi czasy możemy się również wspomóc spopularyzowanymi plecakami z poduszką powietrzną. W celu zmniejszania naszej masy w lawinie, specjalne urządzenie odpala gaz który wypełnia kilkusetlitrowe balony, powodując tym samym wypychanie nas na powierzchnię śniegu. Skuteczność plecaków ocenia się na poziomie kilkunastu procent jednak jest to zawsze jakaś szansa obrony przed skutkami lawin. 

 

Wiele wiedzy możemy przyswoić oglądając serię nagraną przez TOPR:

 

 

Więcej o plecakach i zagadnieniach lawinowych możecie przeczytać na zaprzyjaźnionym portalu 

 

www.plecakilawinowe.pl 

 

Powyższe zagadnienia to jedynie zarys problemu lawin. Aby rozszerzyć swoją wiedzę zapraszamy do przejścia specjalistycznych szkoleń. Jedną z lepszych placówek szkolących w zakresie lawin jest firma

 

www.lawiny.com